enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
33,0803
EURO
36,2106
ALTIN
2.609,03
BIST
11.134,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
32°C
Ankara
32°C
Az Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
32°C
Cuma Açık
32°C
Cumartesi Açık
32°C
Pazar Parçalı Bulutlu
34°C

Osmanlı Ocakları’ndan Peygamber efendimiz (s.a.v)’in Günlük Yaptığı Zikri Olan Altı Esma Paylaşımı

Osmanlı Ocakları’ndan Peygamber efendimiz (s.a.v)’in Günlük Yaptığı Zikri Olan Altı Esma Paylaşımı

Osmanlı Ocakları Genel Merkezi sosyal medya hesabından, Peygamber efendimiz (s.a.v)’in günlük yaptığı zikir olan altı Esma’yı paylaştı.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

100 kere BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

100 kere ESTAĞFİRULLAH ELAZİM

100 kere ALLAHÜMME SALLİALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ SEYYİDİNA MUHAMMED

100 kere LA İLAHE İLLALLAH

100 kere ALLAH

100 kere HU

Bitirdikten sonra üç İhlas,Felak,Nas,Fatiha Süreleri okunur ve hasıl olan sevabı başta şanlı Peyganberimiz Hz.Muhammed Mustafa(S.A.V) efendimizin ve asabı olmak üzere geçmişlerimizin ruhlarına hediye ve dua edilir. Eğer bu zikir ABDESTLİolarak İHLASLA hergün , günde en az bir kere yapılacak olursa niyetine gore kişinin:

-Helalinden rızkı bollaşır, bereketlenir.

-Ruhi sıkıntıdan kurtulur, Ailesi ile yaparsa hemkişi hemde ailesi huzur bulur.

-Hall olmayan işleri hallolur. (Ev sahibiolur,çocuk sahibiolur helalinden malsahibi olur,işe girer,evlenir,çoluk cocuğunun yaşantısıdüzelir,hayırlı evlat sahibi olur.)

-Sigarayı bırakır.

-İçkiyi bırakır.

-Hafızası kuvvetlenir, AklıSelim’iartar.

-Helalve haramı içinden ayırt eder.

-Gözünü ve gönlünü zinadan korur.

-Kalbive gönlü Hz.ALLAH’a ramolur.

– Bu cennet vatanın ve müslümanların üzerindeki musıbetlerin , belaların ve afetlerin definden farkında olmadan kendisininde katkısı olur.

– Namaz kılmaya doyamaz,oruç tutmaya doyamaz,Kur’an okumaya doyamaz , tesbih çekmeye doyamaz.

100 kere BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM deyince , şeytanın şerrinden ve vesvesesinden emin olur,rızkı bereketlenir.

100 kere ESTAĞFİRULLAH EL AZİM deyince,büyük ve küçük günahları af olunup,anadan doğmuş gibiolur.

100 kere SALAVAT-I ŞERİFE getirince , Peygamber efendimizin (S.A.V) şefaatine nail olur.

100 kere LA İLAHE İLLALLAH deyince , Hz.Allah’tan gayrısı kalbinden çıkar.

100 kere ALLAH(C.C) deyince,Hz.Allah o gönüle nazar eder.

100 kere HU deyince , Hz.Allah o gönülü ziyaret eder.Kişi son nefesini KamilIİman ile verir.

Altı Esma’nın tarifi ve anlamı:

(1) “Euzübillahimineşşeytanirracim Bismillâhirrahmânirrahîm” denildiğinde; şeytan 70 yıl öteye kaçar. (B) kapıdır, bir yandan dünyaya giriş,bir taraftan da dünyadan çıkıştır. Kur’an-ı Kerîm’in sırrı Fatiha Sûresi’nde, Fatiha’nın sırrı Besmele’de, Besmele’nin sırrı (B) harfinde. (B) harfinin sırrıda noktasında toplanmıştır.

Her şeyin bir kalbi var; Kur’an’ın Yâsîn-i Şerif, Yâsîn-i Şerifin Fatiha, Fatiha’nın kalbi Besmele-iŞeriftir. Tasavvufî yaşantının kalbi de Tevhid’dir.

Besmele’de Allah’ın 1001 ismi mahfuzdur. Kalbin anahtarı Besmele’dir.

Her Sûre Kur’an-ı Kerîm’de bir defa bulunur, Besmele ise 114 defa inmiştir.

Her hayırlı işin başlangıcıBesmele iledir.

Gönüllere rahmet yapsın! Rahman hatırı için herkese rızkını verir. Rahman da Rahim de besmelenin içinde. Rahman dünyayı besler. Rahim ahirete sesler.

Nefs-i emmâre ve şeytanın kamçısı Besmele’dir. Besmelesiz yemekte unutkanlık olur. Besmele gönüllerin anahtarıdır, Besmele Kur’an’ın anahtarıdır.

Altı Esma çalışanlara cin yaklaşamaz, hele 100 Besmele’den sonra gelemez.

(2) “Estağfirullah El-Azim” denildiğinde anadan doğmuş gibi büyük ve küçük günahlar affolur. “Estağfirullah” küçük günahlar için, “El-Azim” büyük günahlar için.

(3) Salavat-ı Şerife “Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed” Güzel olarak ihlâsla yapılan Salavat-ı Şerife, kavak ağacından dökülen yaprak gibi günahları döker. Kötü dilleri düzeltir, kararmış gönülleri diriltir, harabe olan gönülleri neşelendirir.

Salavat-ı Şerifelerin en âlâsı namazda okunanlardır.

Perşembe günü ikindi vaktinden Cuma gününün ikindi sonrasına kadar Salavat-ı Şerife yapılırsa anında Peygamber Efendimiz’e ulaşır, yani otomatiktir ve Peygamber Efendimiz; “aldım kabul ettim ” der. Diğer zamanlarda yapılanlar mektup misali ulaşır.

Güzel bir koku duyulduğunda Salavat-ı Şerife getirilecek! Pis koku duyulduğunda ise; ( “Hasbünellahi ve ni’mel vekil” (Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.)

Güzel kokular, tatlı şeyler ikram edilirken Peygamberimiz (s.a.v.)’i anıp, O’na salavat getiriniz!

Salavat-i Şerife getirilirken sarılmak yok, musafaha, yani tokalaşmak var. Tokalaşmaya başlarken Salavat-ı Şerife getirilmeye başlanacak, Salavat-ı Şerife bitmeden eller bırakılmayacak! Ellerin birbirine kenetlenmesi gönülleri birbirine kenetleştirir. Gönüllerde yaşanan kötü huyları temizler, iyilikleri geliştirir. Zaten Peygamberimiz Hazret-i Muhammed Sallallahü Aleyhi Vesellemden bize bir hediyedir.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerimdeşöyle buyuruyor;

“Ve inneke le’ala hulugın azim” Ve sen pek büyük bir ahlak üzerindesin (Kalem Sûresi 4. âyet).

(4) “Lâ ilaheİllallah” : Bütün amellere kul hakkı el koyar, ancak Kelime-i Tevhid’in sevabı müstesnadır. Çünkü Kelime-i Tevhid Allah’ın zatına mahsustur. Bu nedenle Kelime-i Tevhid’e çok çalışın. Zikirlerin en verimlisi, en zengini Kelime-i Tevhid’dir.

Tevhid sözlerinin tesiri uzun süre devam eder. Tevhid’in esrarını bilseler, yemin ederim ki, yerde sürünenler bile Tevhid çeker. Fakirlerin en büyük sadakası Tevhid’dir. İçteki ve dıştaki gururun temizlenmesi lâzım.

Devamlı Kelime-i Tevhid söylenirse gönüle Muhabbet-i Hak, Muhabbet-i Resûlullah doğar.

Yüzbin salavattan, bir “Laİlahe İllallah” üstündür.

Bizim en büyük silahımız “Tevhid”.

Gerçek Tevhid’le meşgul olanda kalp hastalığı olmaz. Kalbi Hak’la meşgul olanda kalp hastalığı olmaz.

Ağır günahla duçar olanlara, Peygamberimiz Kelime-i Tevhid’in şifa olduğunu söylüyor.

Devir mühim, ihtikata bağlı.Bir adamı defnedip devrine oturuyorlar. Bunlardan birisi, saf bir adam devir yapılan yerde ağlıyor, sel gibi yaş geliyor. ‘Devir bitiminde ise aynı şahıs gülümsüyor. Bir başkası o ağlayış ve gülüşün sebebini soruyor, kurcalama dediyse de ötekine söz dinletemiyor, sonuçta açıklıyor; “ölen adam önce yedi Cehennem hışmıyla azap görüyordu, dayanamadım, içim yandı, bir de baktım ki devir sonunda gül bahçelerinde gördüm, onun için güldüm ” diyor. Soranşahıs gizli 71.000 Tevhidi yapmış, kalbinde hazırlamış, kalben gizlice devir yapılanın ruhuna hediye etmiş. Ağlayanı sıkıştıran adamda o. Devir hesabı yaşa göre yapılıyor, fıkıhtan bakılır. Kendi amel defterimiz için de 71.000-500.000 Kelime-i Tevhid yapabilirsiniz. Başta Sevgili Peygamberimiz ve diğer Peygamberlerin yüzü suyu hürmetine, Ümmet-i Muhammed’in ruhuna bağışlamak çok mühim. 71.000 Kelime-i Tevhid “La İlahe İllallah ” diyen insana çekilir.

Tevhid 71.000 olacak. Bir oldu mu Allah’ın ismi içindir. Tek oldu mu iyidir.

Zikrullahın kaynağı Kelime-i Tevhid ve Lafza-ı Celâl’dir.

(5) “Allah” : Lafza-ıCelâl, denildiğinde Allah’ın beşbin ismini cem ederek bir anda söylenmiş gibi olunur.

Bir kere Allah demek, beşbin ismini söylemekten daha faziletlidir.

(6) “Hu” : Hu, Allah’a kavuşmak, maksada ulaşmaktır. Hu; İsm-i A’zâm’dır, Altı Esma’nın tercümanıdır. Evliyanın kalp gözünü açan Hu’dur.

“Hu ” demek; “ben Sen’ den geldim, Sen gönderdin, yine Sana döneceğim”, “Allah’a kavuşmak” demektir. Hu, sana kavuşacağım. Hu, hedefe kavuşmaktır.

Gaye; Allah’a kul, Peygambere ümmet olmak. Hu, İsm-i A’zâm’dır. Nasıl olur? İsim o isim, ama ağız o ağız değil. Hu ismi “Sen’den geldim Sana döneceğim” diyor. İsim o isim, ağız o ağız olmadı mı gemi karaya vuruyor.

Kimsenin bulunmadığı yerde hulus-i kalple “La İlahe İllallah ” dedin mi, Allah kâinatı hizmetine döker.

Yüzbin tane gelişigüzel şeyleri okuyana kadar bir tesbih kadar Allah’ı zikir et daha iyidir.

Kur’an-ı Kerîm’de zikirle ilgili öyle âyetler var ki: insanlar anlasa kalpleri ve dilleri hep zikirle meşgul olur.

Zikirle meşgul olmayan gönüller ölüdür. Zikirle meşgul olan gönüllere Mahşer, Mizan, Sırat’ta sıkıntı yoktur. Hazret-i Allah “Beni az dahi olsa kim hatırlarsa Ben onunla beraberim” buyuruyor.

Ehl-i tasavvufta ders (zikir) görevi aynı beş vakit namaz gibidir. 24 saatte bir defa aksattın mı, Allah’a ve Resûlullah’a giden kabloyu taşıyan direklerden biri yıkılmış olur.

Tesbihte 100 rakamına bağlıkalmak lâzım.

Rızıkta, geçimde sıkıntısıolanlar 100 bin ile 250 bin “İhlâs-ı Şerif Sûresi” ni okusunlar! Peygamberimiz’e karşı sevgisi az olanlar da 100 bin ile 250 bin “Salavat-ı Şerife” getirsinler!

Cenâb-ı Allah’ın her isminden bir canlı yararlanır.

Altı Esma Hazret-i Peygamberimiz’in manen Hazret-i Veysel Karânî’ye ve tüm sahabeye verdiği derstir. Onların hepsi; Hazret-i Veysel Karânî, Hazret-i Ebûbekir, Hazret-i Ömer, Hazret-i Osman, Hazret-i Ali bizim pirlerimizdir.

“Ellah” mı yoksa “Allah” mı denecek? Aslında ne tam “E” dir, ne de “A”. İkisinin arasında söylenen bir harftir. Siz okurken hem “E” ile hem de “A” ile okumayın, ikisinin arasında çıkan harfle söyleyin.

“La ilahe illallah ” derken dikkat edilecek. “La ilahe ” söylenirken uzatmak serbest, gidebildiği kadar gitsin, “illallah ” çok hızlı ve keskin denecek. Eğer “illallah ” derken uzatırsanız Allah’ın varlığından bir şüphe etmiş gibi olunur. “Allah” lafzı söylenirken de baştaki harfler uzatılmadan, sondaki harfler de uzatılarak söylenmelidir.

Allah (c.c.) Ayet-i Kerîme’de; “Ey îmanla müşerref olan kullar! Gönüller ancak Beni zikretmekle mutmain olur, ruhlar ancak Beni zikretmekle huzur bulur ” buyurmaktadır.

DUA

Bismillâhirrahmânirrahim ;Rabbiniz söyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp, büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.

Elhamdülillah, Elhamdülillah, Elhamdülillahi Rabbil alemin. Vesselatü, vesselamü, alâ Rasûlüne Muhammedin ve alâ alihi ve sahbihi ecmain.

İlahi Ya Rab, Cennet Vatanımızın iradesini, getirmiş olduğumuz senin ismi şeriflerinle, Cennet Vatanımızın emanetini ehlinin elinde tut. Emaneti ehlinin elinde tut. Emaneti ehlinin elinde tut. Ömürlerini uzun eyle, sihhatlerini hareketli eyle, akıllarınıbereketli eyle Ya Rab, dengeli akıl, şuurlu fikir, sıhhatli beden, hayırlı uzun ömür nasip et. Rızkımızı gökte, kendimizi yerde bırakma. Dünyada mekansız, ahirette imansız, cüzdanda parasız bırakma Allah’ım.

İlahi Ya Rab, görünür görünmez kaza, güç ve takât yetmez belalardan sen muhafaza eyle. Düşmana, şeytana, nefsimize fırsat verme. İlahi akıbetimizi hayır eyleyerek, Sırat-i Müstakimden ayırma. Kendine kul, Habibi’ne Ümmet eyleyerek Peygamberimizin şefaatlerine sen nail eyle.

Ya Rabbi, imanımızda sabitliliği, ibadetlerimizde devamlılığı, gönlümüzde ve düşüncelerimizde hayrı,gözümüzde harama bakmamayı ve helal lokmayı nasip eyle.

Kâlp ve ruh alemimizi şeytana heder ettirme Allah’ım. Kâlp ve ruh alemimizi Nur-u Kur’an-ı Kerim’in hükmü ve baskısı altına al Allah’ım. Kâlp ve ruh alemimizi muhabbet-i Hakk ve muhabbet-i Resûlullah ile sen uyandır Allah’ım. Menfaat vermeyen ilmin şerrinden, reddolunan duanın şerrinden, kabul olunmayan namazın şerrinden, doymak bilmeyen nefsin şerrinden, tardolmuş kovulmuş şeytanın şerrinden, malâyani konuşan dilinşerrinden, kadın şerrinden, düşman şerrinden sana sığınırım Allah’ım.

Vaktimiz hitam bulduğunda aklımızı başımızdan alma Ya Rab, son çene kapamamızı Kelime-i Tevhid veşahadeti sen nasip eyle. Bize sen sahip ol Ya Rab. Ya Hazret-i Allah’ım, az da olsa ihlasla ilm-i Rahmaniyenden ve ilm-i Resûlullah’tan nasip eyle. Ya Rab bizi kendi terbiyenle terbiyelendir. Ya Rab, senin yolunda senin istediğin manâda adabı ile yaşayan kullarından eyle. Ya Rab, Peygamberimizin hasşefaatini bizlere nasip eyle.

Allah’ım bizi senden ve senin muhabbetinden, seni ve muhabbetini bizden uzak tutma. Ya Rab, kâlp ve ruh alemimizi şeytana heder ettirme, şeytana istila ettirme. Muhabbet-i Hakk, muhabbet-i Resûlullah ile kâlp âlemimizi sen uyandır. Ruh-u Hakk ile meşgul olup, Ruhu Resûlullah ile sevişen kullarından olmamızı nasip eyle. Temiz bir dil, güzel bir göz, saf bir kâlp ile tevhid etmeyi sen nasip eyle Ya Rabbi. Bizlere bu günleri aratma Ya Rabbi.

Allah’ım, fakirliğin şerrinden, yoksulluğun şerrinden sana sığınırım. Ya Rab mideye ve eteğe düşkün olmanınşerrinden sana sığınırım. Ev ailesi ve uşağı ile beraber Allah’a kul, Peygamberimize ümmet olan kulların zümresine ilhak eyle Ya Rab.

Ya Rab, iç ve dış düşmanlara fırsat verme. Bütün Ümmet-i Muhammedi ve içinde de bizleri kendin muhafaza eyle.Ya Rab, dinsizleri dine getir, imansızları imana getir. Ya Rab, iman nasip değilse şerlerinden sen koru. İlahi Ya Rab, emaneti ehlinin elinde tutmaya yeterlisin. Devletimizin, milletimizin iradesini ehlinin elinde tut. Ömürlerini uzun eyle, sihhatlerini hareketli eyle, akıllarını bereketli eyle. Müslüman milletimizi birbirine düşürüp de, bu Cennet Vatanımızı karıştırmak isteyenlere fırsat verme Ya Rab.

Yapmış olduğumuz taklidi amelleri sen tahkike tebdil eyle. Ya Rab, az ibadeti çok, çok isyanı az görenlerden eyleme. İhlas ve sabırla rızan için amel etmeyi sen nasip eyle. Vakitlerimizi senin rızana uygun geçirmeyi nasip eyle. Senin hoşuna gitmeyen hal ve hareketleri iç âlemimizde misafir eyleme Ya Rabbi. Ya Rab, Peygamberimizin ruhaniyetini cemiyetimizden haberdar eyle. Hazırlıksız kabre girmenin şerrinden sana sığınırım Ya rab. Amel defterimizi soldan ve arkadan verme, sağdan ver Ya Rab.

Ya Rab, senden isteyip de verdiklerinin hatırı için senden istiyoruz. İlahi Ya Rab, dinin içinde kendini din ve din rehberi göstererek Dinimize ve Kur’an’ımıza düşman olanlarınşerrinden sana sığındık. Ya Rab, öyle bir zihniyette olanlara sen fırsat verme, sen fırsat verme.

Kâaffeyi ehli iman, ehli İslam, ehli dünya ve ehli ahiret ruh ve evrahları ve cemii geçmişlerimizin ruhu için, bir cümle Ümmeti Muhammed’in ruhları için ve içerisinde de bizlerin, sizlerin ruhlarımız için, Rıza-i Hakk, Rıza-i Hakk, Allah rızası için. Lillahil Fatiha

Şeklinde paylaşım yapıldı.