Osmanlı Ocakları İzmir İl Başkanı Bahattin Boyraz, iddialara cevap verdi.

Osmanlı Ocakları’nın AK Parti destekli kurulduğu yönündeki iddialar gündemden düşmüyor.osmanlı5I5NY HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur, HDP binalarına yönelik saldırıların sorumlusunun AK Parti ve MHP olduğunu söylerken, MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş ise yaptığı bir açıklamada, olaylarla ilgili Osmanlı Ocakları’nı hedef gösterdi. Osmanlı Ocakları İzmir İl Başkanı Bahattin Boyraz, bu iddialara cevap verdi.

EDA EBRU NANECİ / HABER SERVİSİ – Türkiye erken seçime doğru giderken, yaşanan terör olayları ve parti binalarına yapılan saldırılar gündemden düşmüyor. Tansiyon yükseldikçe, her gün ortaya yeni yeni iddialar atlıyor. Twitter fenomeni Fuat Avni’nin HDP binalarına yapılan saldırılarla ilgili attığı twitte, Osmanlı Ocakları’nı hedef göstermesi gündeme bomba gibi düştü. Daha sonra çeşitli yerlerde Osmanlı Ocakları’nın AK Parti destekli kurulduğu ileri sürüldü. Son olarak MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş’ın Osmanlı Ocakları hakkında “Bozkurt işareti yapan çakallar AKP’nin beslemesidir” sözleri gündeme damga vurdu. Konuyla ilgili kapılarını Ege Postası’na açan Osmanlı Ocakları İzmir İl Başkanı Bahattin Boyraz, sorularımızı yanıtladı.

MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş’ın HDP’ye ait parti binalarına yapılan saldırılarla ilgili Osmanlı Ocakları’nı hedef göstermesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
MHP İzmir İl Başkanımız Necat Karataş, çok tahlisiz bir açıklama yapmıştır. Osmanlı Ocakları’nın hiçbir siyasi partiyle alıp vermediği bir konu yok. Bütün partilere, bütün siyasi örgütlere aynı mesafede yaklaşan bir yapıyız. Ocak, Osmanlı kültürünü ve medeniyetini doğru şekilde süzgeçten geçirip, günümüz Türkiyesinde anlatmayı amaç edinerek kuruldu. Güncel politik söylemlerle, hedef gösterilmesinin kimseye bir fayda sağlamayacağını düşünüyorum.

Osmanlı Ocakları’nın kuruluş amacı nedir?
Şuanda ülkemizde büyük bir oyun oynanmaktadır. Osmanlı Ocakları bu oyunun bir parçası olmayacak. Bu kuruluş, aynı kaderin, aynı coğrafyanın üzerinde yaşayan bütün insalara kucağını açan, hiç bir mezhepsel ve etnik ayrım yapmayan, bu ülkenin birliğinden, dirliğinden, düzeninden başka bir şey amaçlamıyor.

Osman Ocakları’nın AK Parti desteğiyle kurulduğu söyleniyor. Osmanlı Ocakları’nın yapısını anlatır mısınız?
Keşke MHP il başkanımız bulunduğu pozisyonun sorumluluğu içersinde cümleler kursaydı. İnşallah önümüzdeki zamanlarda yaptığı açıklamaların ne kadar yanlış olduğunu algılar ve bu konuda bir özür diler. Osmanlı Ocakları’ndaki tüm arkadaşlar, ülkesini vatanını seven, hiçbir partiden doğrudan ya da dolayı bir şekilde bir menfaati olmayan gençlerdir. Dolayısıyla AK Parti’nin beslemesi’ gibi bir kavramla yapılan açıklama çok yakışıksız ve talihsiz bir açıklama olmuştur. Bizim resmi internet sitemizde açıklandığı gibi, biz hiçbir siyasi partiyle ilişkisi olmayan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Fakat devlet-i aliyyenin başı olarak gördüğümüz Cumhurbaşkanımızı da bu kirli oyunların içine çekmek isteyen herkesin ve her kesimin demokratik ve hukuksal olarak karşısındayız.
HDP binalarına yönelik çeşitli saldırılar gerçekleşti ve Osmanlı Ocakları’nın bu saldırıların içinde bulunduğu iddiaları giderek artıyor…
Türkiye Cumhuriyeti’nin sorunu Kürt halkıyla değildir. Yüzyıllar boyunca aynı coğrafyada yaşayan, bu kadar iç içe girmiş gelenek-görekleriyle, yaşantılarıyla artık bir olmuş, aynı kaderi ve kederi yaşayan, aynı şeylere sevilen ve üzülen bu ülkenin evlatlarıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nin sorunu PKK’yladır. Devletimiz PKK ile mücadelesini sürdürmektedir. Fakat ülkeyi karıştırmak, ülkede belki bir iç savaş çıkartmak için şer güçler dört bir yandan saldırmaktadır. Tarih boyunca da taraflar oluşturarak, bu tarafları birbirlerine kışkırtan şer güçler yine aynı oyunu sergilemenin peşindedir. Asla bu oyunun parçası olmayacağız.

Yani ülkenin son dönemlerde içinden geçtiği şu kritik günlerde, Osmanlı Ocakları sokaktan uzak duruyor diyebilir miyiz?
Sokaklardan uzak duracağız. Kardeş kavgasına izin vermeyeceğiz. Devrimci halk ayaklanması çağrısı yapan şer güçlere karşı inatla ve sabırla barış diyoruz. Son olarak Türkler ve Kürtler omuz omuza Haçlı karşısında dimdik durdu. Şimdi aynı Haçlı Türk ve Kürt kimlikleri üzerinden bu ülkede iç savaş çıkartmaya çalışıyorlar. Artık şu’cu bucu’yu bırakıp bir olma vaktidir. Hep beraber bu oyunu bozma vaktidir. Ben bütün sorumluluk sahibi insanları şu aşamada sözlerine, yazılarına dikkat ederek, bu sorumluluk içerisinde davranmaya davet ediyorum.

Bunları da sevebilirsiniz