Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Canpolat’tan Haşim Kılıç’a Zor Soru : FETÖ’cüler yargıyı ele geçirirken neredeydiniz?

Anayasa Mahkemesi (AYM) eski Başkanı Haşim Kılıç’ın, Rekabet Derneği tarafından düzenlenen “Adil Rekabete Katkı” ödül töreninde yaptığı öne sürülen açıklamada kullandığı “Ne yazık ki önce ‘ahlak ve maneviyat’ diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak bıraktılar.” şeklindeki ifadeleri tepki çekti. Yeniakit.com.tr’ye konuşan Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, “Eğer Haşim Bey böyle bir açıklama yaptıysa; geçmişte yaşanan yargı darbelerinin nasıl yapıldığını şimdi daha iyi anlamış olduk. FETÖ’cüler yargıyı ele geçirirken tek kelime hukuktan, adaletten bahsetmeyenlerin, bugün kalkıp Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a imalı göndermelerde bulunmaya hakları yoktur.” dedi.

AYM eski Başkanı Haşim Kılıç’ın, Rekabet Derneği tarafından düzenlenen “Adil Rekabete Katkı” ödül töreninde yaptığı öne sürülen açıklama, tepkilere neden oldu. Kılıç’ın, iktidarı hedef alan açıklamalarına Osmanlı Ocakları Başkanı Kadir Canpolat’tan tepki geldi.

Canpolat, yargının en üst makamında görev yapmış bir kişinin, yargının geçmiş uygulamalarını ve istismarlarını görmezden gelerek Erdoğan’ı hedef almasının haksızlık olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ak Parti’nin kapatılması davasında Sayın Kılıç AYM Başkanvekiliydi. Yakın tarihimizdeki darbe süreçlerinde yargı mensuplarının üniformalı zorbaları ayakta alkışladığı manzaraların da şahididir. Özellikle 2008’den sonra FETÖ’cülerin yargı kurumlarını bir bir ele geçirme operasyonundan Sayın Haşim Kılıç’ın haberi olmadıysa, yıllarca temsil ettiği makamlarda boşuna oturmuş demektir. Hukuk ahlakı ve hukukun üstünlüğü kalmadıysa bunun hesabı siyasetçilerden sorulmaz, bizzat yargı makamlarını temsil edenlerden sorulur. Kendi döneminde yaşanan hukuk ihlallerine ve yargının ele geçirilme operasyonlarına karşı Sayın Haşim Kılıç söz söylemiş olsaydı, bugün yaptığı eleştirileri bir nebze anlama imkanımız olurdu.” dedi.

KAYNAK : YENİ AKİT

Bunları da sevebilirsiniz