Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Canpolat, ”Türkiye, Osmanlı Devleti’nin Devamıdır”

Osmanlı Ocakları Federasyonu Kurucu Genel Başkanı Kadir Canpolat, 27 Ocak 1299 Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 720.yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Canpolat, mesajında şu ifadelere yer verdi: ”Varlığını Selçuklu’da bulmuş şanlı ruh, 1299’da Bilecik’in Söğüt ilçesinde 27 Ocak 1299’da kurulmuştur. İzlediği hoşgörü ve adalet politikalarıyla kısa süre de sınırlarını genişletmiş, 15. yüzyılda Roma imparatorluğuna son verip yeniçağ başlatan Osmanlı Devleti, 16. yüzyılda ise dünyanın en büyük devleti haline gelmiştir. 623 yıl boyunca, tarihte insanlık adına, hoşgörü adına, ahlak adına abidevi sistemiyle insanlığa barışı, huzuru ve kardeşliği aşılamıştır. Sonuç olarak Osmanlı Devleti’nin bugüne kadar dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devleti olarak kabul edilmesi bizim ne kadar güçlü bir devlet ananesinden, töresinden geldiğimizi göstermektedir. 720 yıl önce bugün, Atalarımız Söğüt ilçesi yakınlarında bir çadırda Osmanlı Devleti’ni kurmuşlar. Çadırda kurulan devlet 600 sene dünyaya hükmetmiş. Çağ açıp çağ kapatan dönemlere tanıklık etmiş, Hazreti Peygamber’imizin övgüsüne nail olan padişahlar yetiştirmiş. Bugün Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın gerçekleştirdiği nice projenin hayali daha o zamanlarda kurulmuş. Ülkemizin sınırları çizilmiş. Biz, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’den son padişah Sultan Vahdettin’e kadar hatta Gazi Atatürk’ten Ulu Lider Erdoğan’a kadar taş üstüne taş koymuş kim varsa saygı duyuyoruz. 600 yıllık Osmanlı Devleti, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanıyla yıkılmadı. Osmanlı Devleti devam ediyor. Bugün Osmanlı’nın hayalini kurduğu projeleri gerçekleştiren bir liderimiz var. Osmanlı’nın ilim ve medeniyetini yaymaya çalışan STKlar var, bunlardan en önemlisi de başkanlığını yürüttüğümüz ve kurucusu olmaktan onur duyduğumuz Osmanlı Ocakları Federasyonu. Bizim anlayışımız geçmişe saygı anlayışı. Önce Selçuklu, sonra Osmanlı, şu anda da Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizim varlığımızı ve bütünlüğümüzü temsil etmektedir. Hiçbir gücün bu devletleri birbirinden ayrı görmesine bölmesine yok etmesine asla müsaade etmeyeceğiz, o yüzden Türkiye’yi sıfırdan kurulan yeni bir ülke olarak değil Osmanlı’nın devamı olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Canpolat sözlerine şöyle devam etti: ”Hz. Muhammed’in müjdesi ve fetih suresinde geçen ayetler üzerine kurulmuş bir devlet olması, inançlı, milli ve manevi değerlerine bağlı, hoşgörü ilkeleri ön planda, Ertuğrul Gazi’nin idealist görüşü ve Osman Bey’in rüyası Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda etkin olduğunu vurgulayan Canpolat, “1923’de kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti Osmanlı’nın borçlarını ödeyerek Osmanlı Devleti’nin borçlarına sahip çıktığı gibi, milli ve manevi değerlerine de sahip çıktığını göstermiştir. Önce Selçuklu sonra Osmanlı şu anda da Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bizim varlığımızı ve bütünlüğümüzü temsil etmektedir. Hiçbir gücün bu devletleri birbirinden ayrı görmesine bölmesine yok etmesine asla müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kadir Canpolat, sözlerini şöyle tamamladı: “Önümüzde yapılacak olan 31 Mart seçimlerinde, kendi kültürüyle barışmış kendi köklerinden esasen oluşmuş belediyecilik anlayaşı ile yeniden büyük Türkiye olma ümidiyle, bütün Osmanlı torunlarına selam olsun. Atalarımızın ruhları şad olsun”

Bunları da sevebilirsiniz