Osmanlı Ocakları Erzurum Kadın Kolları Başkanı Vatandaş’tan Erzurum Kongresi Mesajı

Osmanlı Ocakları Erzurum Kadın Kolları Başkanı Pınar Vatandaş, Erzurum Kongresi’nin 99. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajda : ”Yurdumuzun itilaf devletleri tarafından işgali sonrasında 23 Temmuz 1919 Yılında Mondros Ateşkes Antlaşması’nın 24.Maddesi Gerekçe Gösterilerek Doğu Anadolu ‘da Kurulması Düşünülen Bir Ermeni Devletine Karşı Alınacak Önlemleri Tartışmak Üzere Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Tarafından Erzurum ‘da Bir Kongre Düzenlendi. Gazi Mustafa Kemal Kongreye Erzurum Delegesi ile Birlikte Katıldı ve Kongrenin Açıldığı Gün Oy Çokluğu İle Kongre Başkanlığına Seçildi. Erzurum Kongresi Toplanışı Açısından Bölgesel Aldığı Kararlar Bakımından Ulusal Bir Kongredir. Manda ve Himaye İlk Kez Erzurum Kongresinde Reddedildi. İlk Kez Milli Sınırlardan Bahsedilen Bağımsızlık Mücadelemizde Önemli Kararların Alındığı ve Milletin Her Türlü Yabancı İşgal ve Müdahalesine Karşı Topyekün Kendisini Savunacak ve Direnecektir Mesajı Tüm Dünyaya Verilmiştir. Bugün Yine Yurdumuzun Gerek İçten ve Gerekse Dört Bir Tarafından Tehdit Altında Olmasına Rağmen Milletimizin Azimli Kararlı Duruşu İle Vatanımızın Bölünmez Bütünlüğü Korunmaktadır.
Erzurum Kongresi’nin 99.Yıl Dönümünü Kutluyoruz. Bizler Türküyle, Kürdüyle,Lazıyla,Çerkeziyle Alevisi Sünnisiyle Tek Devlet Tek Milletiz Tüm Dünya Bunu Böyle Bilsin.

Bunları da sevebilirsiniz