Osmanlı Ocakları Egemen Bağış’ın Veda Yemeğinde Buluştu

Prag Büyükelçisi Egemen Bağış için Darülacezede veda kahvaltısı düzenlendi. 

Osmanlı Ocakları Türkiye Gençlik Kolları Genel Başkanı Başkanı Fazlı Bal, Osmanlı Ocakları Türkiye Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Teşkilat Başkanı Cahit Celayir, Osmanlı Ocakları İstanbul Kadın Kolları İl Başkanı Tülay Tatlı katılım sağladılar. 

Prag Büyükelçisi Egemen Bağış Darülacezede ile ilgili duygu düşüncelerini programda dile getirdi. 

Egemen Bağış bazı açıklamalarda bulundu; Hayatımızda yeni bir dönem başlıyor Bakanlık yaptıktan sonra Büyükelçilik görevini üstlenmek bizim içinde çok onurlu bir mesuliyet bu geleneği aslında Osmanlı Padişahları başlatmış eski bakanlarını sefir olarak dünyanın farklı yerlerine görevlendirmişler. Cumhuriyetiymizin kurucu vizyoner  lider Mustafa kemal Atatürk’de bunu devam ettirmiş. İlk atadığı Büyükelicilerden birisi devlet demiryolarını da kuran daha sonra bayındırlık Bakanlığı yapan nur içinde yatsın Behiç Erkin, bugün dünyanın bir çok yerinde anılan tanınan bir insan çünkü nazire musevilere karşı başlattığı o soykırımda binlerce museviye Türkiye Cumhuriyeti pasaportu verip sonrada bunlar benim vatandaşımdır siz bunlara Türk kanunları çerçevesinde muamele etmek zorundasınız onları trenlere koyup bu topraklara gönderip hayatlarını kurtarmış. Cumhuriyetin il içişleri Bakanı Ahmet Ferit Tek daha sonra Büyükelçi olarak görev yapmış o kadar çok örnekleri var ki ve sayın Cumhurbaşkanımız bana bu görevi tebli ettiğinde bende büyük bir memnuniyetle bu görevi yerine getirmekten onur duyacağımı kendisine belirtilim.

Gideceğimiz ülke Çek cumhuriyeti  aslında Türkiye içinde stratejik bir ülke Avrupa’nın göbeğinde,  Avrupa’nın en önemli karar merkezlerinden bir tanesi ama bizim içinde çok önemli bir yeri var Mustafa Kemal Gazi olduktan sonra yaralandıktan sonra aylarca bugün çekyada bulunan korgovali de tedavi görmüş. Edebiyatımızın en önemli kalemlerinden birisi olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu en güzel eserlerini  Pragta Türkiye Cumhuriyeti Büyükelcisiyken kaleme almış sürgünde dilimizi en güzel kullanan şairlerimizden biri olan Nazım Hikmet Pragta yaşarken bir çok şiirini kaleme almış böyle bir ülkede ilişkilerimizi geliştirmek arttırmak bizim içinde çok önemli bir misyon olacak dedi ve sözlerini noktaladı.  

Ankara Külliye Haber

Bunları da sevebilirsiniz