Osmanlı Ocaklar Sosyal Medya Üzerinden “Ezana Saygı Eylemi” Başlattı

Bülent Arınç, koronavirüs salgını nedeniyle camilerden her gün dua ve salavat okunmasını eleştirdi. Arınç, “Bana kalırsa bu bir bid’attır” dedi. Bülent Arınç’ın bu açıklamalarına bir tepkide Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat`tan geldi.

Osmanlı Ocakları, Bülent Arınç`ın camilerde okunan dua ve Salâvat-ı Şerifelerden rahatsız olduğunu söylemesi ardından, sosyal medya üzerinden “ezana saygı eylemi” başlattıklarını duyurdu. 

Daha önce Sayın Bülent Arınç`ın yapmış olduğu açıklamalara tepki gösteren Osman Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, Arınç’ın ezandan sonra okunan dualarla ilgili açıklamasına “sayın Arınç neye karşı çıkıyorsun” dedi. 

Kadir Canpolat, Millet olarak Covit-19 salgını sebebiyle zor bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde birliğe, beraberliğe, dayanışma, kaynaşma ve yardımlaşmaya çok ihtiyacımız var. Bu sıkıntıdan bir an önce sağ salim kurtulmamız için öncelikle kainatın yegane sahibi Cenab-ı Allah’a dua etmeye de ihtiyacımız var. İşte dua, tekbir ve salavatlarda bu manada yapılmaktadır. Burası gavuristan değil burası Türkiyedir Müslüman bir ülkedir Türkiye’nin nüfusunun %99’u Müslüman’dır bu anlamda Müslüman yurdunda tabi ki ezan okunmalı dua edilmelidir, burası gavuristan olsaydı o zaman insanların zoruna gidebilirdi. Müslüman bir ülkede ezan okunması dua edilmesi kimsenin zoruna gitmez rahatsız olmaz.

Bütün insanlık için huzur ve sağlık niyaz etmek için yapılan dua Sayın Arınç’ı neden rahatsız etmiştir? Ezanın sesinden rahatsız olanlar Türkiye’nin dışında ezan okunmayan ülkelerde yaşaması gerekir, bu yüzden ezanımıza saygı her Müslümanın vazifesi eğer Müslümansan ezana saygılı olacaksın, değilsen de Müslümanlar için ezana karşı saygılı olacaksın. 

“Bu itibarla herkesin kendi işini yapmasına, devletimizin ve milletimizin geleceği ve huzuru için birlik ve beraberlik içerisinde olacağımız şu zor süreçte, herkesi sağduyuya davet ediyorum” dedi. 

Canpolat, ülke genelinde sosyal medya üzerinden ezan oku sosyal medyada paylaş eylemeleri başlatıklarını bildirdi.

Külliye Haber Ankara

Bunları da sevebilirsiniz