Mahkemeden FETÖ’ye Kıyak, Canpolat Tepki Gösterdi

Mahkeme, FETÖ sanığının cezasında indirim yaptı.

Cezası 5 yıldan 1 yıl 3 aya indirilen sanığa üstüne bir de, ‘Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması’ kararı verildi. Bu karar sonrası adli kontrol tedbiri de uygulanmadan serbest bırakılan FETÖ sanığına uygulanan kıyak tepki çekti.

Terör örgütü FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle görevinden ihraç edilen Doktor Veysel A. hakimlikte verdiği ifadesinde pişmanlık yasasından faydalanmak için, örgütün sohbetlerine katıldığını, örgütün organize ettiği Afrika ülkelerine yönelik sağlık taraması etkinliğine katıldığını, DESADER isimli dernekte sohbet toplantılarına katıldığını ve bu organizasyonlarda yer alan örgüt mensuplarına yönelik bildiklerini ayrıntılı ve samimi bir şekilde anlatarak bir nevi itiraf etti ancak tüm bu itiraflarına rağmen mahkeme sanığın örgütle temasını, örgütün faaliyetlerini ve örgüt mensuplarının yakalanmasına yönelik ayrıntılı ve samimi beyanda bulunmasını 5 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı. Mahkeme sanığın, suçun niteliği, suçun işlenmesinde kullanılan araçlar, etkisi ve yoğunluğu, meydana getirdiği tehlike ve zararlar göz önüne alarak, cezadan takdiren 2/3 oranında indirim yaparak 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. İyi hal indirimi ile de hapis cezası 1 yıl 15 güne indirildi. Sanıklara, “Takdiri indirim nedeni olarak, failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar göz önünde bulundurulabilir. Takdiri indirim nedenleri kararda gösterilir” maddesi uygulanarak 1/6 oranında bir indirim daha yapıldıktan sonra, ‘Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması’ uygulanarak denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi. Ayrıca sanıkların yurtdışı çıkış yasağı haricinde, denetimli serbestlik tedbirleri de uygulanmadı.

Bu karar halk nezdinde de tepki çekerken vatandaşlar, ”Biz 15 Temmuz’da mücadele ettik ama bize kurşun sıkanlara indirim yapılıyor diye tepki gösterdi.

Karara en büyük tepki Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat’tan geldi. Canpolat yaptığı açıklamada, ”Biz fetöcüler asılsın diyoruz, biz vatan hainlerine müebbet diyoruz ancak mahkeme fetöcüye iyi hal indirimi uyguluyor, itirafçı oldu diye az ceza veriyor. Mahkeme heyetinin de fetö soruşturmasına dahil edilmesi gerekiyor. Fetöcüye indirim yapan da iyi niyetli değildir” ifadelerini kullandı.

Bunları da sevebilirsiniz