Kılıçdaroğlu İle Görüşen Canpolat, Görüşmenin Detaylarını Anlattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Osmanlı Ocakları Federasyonu Kurucu Genel Başkanı Kadir Canpolat, CHP Genel Merkezi’nde 1.5 saatlik görüşme yaptı. Canpolat, görüşmenin detaylarını Külliye Haber ile paylaştı.

CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede, Türkiye İttifakı’ndan S-400’lere, CHP’nin Osmanlı’ya bakışından İstanbul seçimlerine kadar pek çok konu üzerine istişarelerde bulunuldu.

Bizim için önemli olan devletimizin birlik ve bütünlüğü diyen Canpolat sözlerini şöyle sürdürdüğünü açıkladı.
“Bu sebeple Vatan Partisi, CHP, MHP, Ak Parti ve diğer siyasi partilerle bir araya gelmeyi milletimiz adına faydalı görüyoruz. Bizim kırmızı çizgimiz HDP ve İyi Parti. Birinin terör bağı, diğerinin FETÖ bağı dolayısıyla bu iki partiyle görüşmüyoruz. Vatan Partisi ile bir araya geldikten sonra CHP Genel Başkan Yardımcıları bize ‘Aslında sizi bizim genel başkanımız da tanısaydı çok iyi olurdu. Aydın, vatan millet konusunda hassas bir teşkilatsınız’ şeklinde telkinde bulununca, bizde ‘Neden olmasın’ dedik ve böylece bir görüşme planlandı. Görüşmede iç ve dış siyasi konuları ele aldık. İstanbul seçimleri, S-400’ler, 19 Mayıs, Çubuk olayları gibi çeşitli konularda istişarede bulunduk. Türkiye İttifakı konusunu uzunca istişare ettik. Sayın Genel Başkan’ın tavrı çok yapıcı, çok iyi niyetli düşünüyor. Ben konuşmalarından şunu hissettim ki: ‘Neden olmasın. Biz de bu ülkenin yarınlarını düşünüyoruz’ diyor. Biz de bu ittifakın ne kadar önemli olduğunu vurgulamaya çalıştık.” dedi.

Canpolat, S 400lerle alakalı da görüştüklerini açıklayarak, “Bana S-400’lerle ilgili “Alırsak ne olacak” şeklinde bir soru yöneltti. Ben de alırsak bir tane uçağımız havaya kalkmadan sınırlarımızı güvenlik çemberi altına alabileceğimizi söyledim. Kendisi; düşürülen Rus uçağından dolayı Rusya’nın bize S-400 satmayı istediğini ve teknoloji paylaşımının olmadığını vurguladı. S-500 konusundaki ortak üretim teklifine ilişkin de “S-400’lerde teknoloji paylaşımı yapmayan S-500’de neden yapsın” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin 2.5 milyar dolar para vererek bu sistemleri depoya mı koyacağını, Azerbaycan’a mı göndereceği yönündeki endişelerini dile getirdi. Biz de güvenlik amaçlı ülkemize sunacağı katkıları anlattık” dedi.

İstanbul Seçimleri ve Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı üzerine de konuştuklarını belirten Canpolat, “Biz siyaset üstü bir kurumuz. Cumhurbaşkanımıza yönelik bağlılığımızı da açıkça ifade ediyoruz. Sayın Binali Yıldırım’ın da Van’da ve Trabzon’da Osmanlı Ocakları teşkilatlarının açılışına bizzat katıldığını ve bir ahde vefa borcumuz olduğunu Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na da ilettik. Daha sonra Sayın Kılıçdaroğlu merkezimize bir ziyaret gerçekleştirme dileklerini söyledi. Biz de memnuniyet duyacağımızı ifade ettik. Atatürk resimleriyle HDP bayraklarının yan yana gelmesinden rahatsızlık duyduğumuzu söyledik. Kendisi asla bir araya gelmediklerini, terörist cenazelerindeki CHP’li vekil fotoğraflarının fotomontaj olduğunu belirtti. Mehmetçik şehit olurken bir CHP’li bir vekilin terörist cenazesine katılmasına razı olmayacağını söyledi.”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Osmanlı Devleti’ne bakış açısını da görüştüklerini söyleyen Canpolat,” “Osmanlı’ya düşman mısınız’ diye sordum. ‘Hayır’ dedi, Osmanlı’yı övücü konuştu. Atatürk ve İnönü’nün de bir Osmanlı paşası olduğunu söyledi. Düşmanca bir tavır içine asla girmedi. “Osmanlı’ya asla düşman değiliz, sizleri de kutluyoruz, çok güzel şeyler yapıyorsunuz, kültürümüzü yaşatıyorsunuz” ifadelerini kullandı. Bağış toplama ve üye aidatı konusu da gündeme geldi. Biz de hiçbir kurumdan bağış da emir de almadığımızı ifade ettik. Türkiye İttifakı’nın elzem olduğunu, HDP ile değil Ak Parti ile görüşen bir CHP istediğimizi söyledik.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz