KADİR CANPOLAT:”AVRASYA BAKANLIĞI KURULMALIDIR”

Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, Asya ülkeleri ile gelişen ilişkiler üzerine Avrasya Bakanlığıkurulmasını talep etti.

Özellikle başta Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve mülteci sorunları sebebiyle Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye iki yüzlü davrandığını belirten Canpolat, Türkiye’nin Asya ülkeleri ile ilişkilerinin yükseldiğine dikkat çekti.

Batı emperyalizmin Türkiye’yi düşmanca davrandığını, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi kendi içerisinde almayarak oyaladığını, Avrupa Birliği’nin dağılma sürecinde olduğunu belirten Canpolat,”Avrupa’nın kendisine hayrı yok.Türkiye enerjisini Asya’ya, Avrasya’ya harcamalıdır, Bunun için Avrasya’ya özel Bakanlık kurulmalıdır”dedi

Kadir Canpolat şunları söyledi:

“Hamdolsun devletimiz Dışişleri BakanımızMevlüt Çavuşoğluile birlikte dış politikada çıtayı yükseltmiş, Türkiye’nin İstiklali ve İstikbali açısından haklarını savunan bir noktaya gelmiştir. Gerçek olan budur. Çünkü Türkiye dış politikada Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile en iyi dönemini yaşamaktadır.

Yalnız Doğu Akdeniz’de ki yaşanılan gelişmeler Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin bize karşı tutumu Türkiye’nin farklı alternatiflere yönelmesine neden olmuştur.

ÖzellikleFransa ve Yunanistan’ındevletimize yönelik hadsiz politikaları bizi bu noktada düşünmemize yol açmıştır.
Pandemi sonrası Avrupa Birliği içerisinde siyasi krizle ve görüş ayrılıkları artmıştır. Bunun en net örneğini İtalya ve İspanya gibi ülkelerde görmekteyiz. Öyle ki bu ülkeler Avrupa Birliği’nin anlamını yitirdiğini bile dile getirmişlerdir.

Bu noktada Asya ülkeleri başta olmak üzere Avrasya ile ilişkileridüzenleyecek ayrı bakanlığa ihtiyaç vardır.

Büyük şairimizin bahsettiği gibi Avrupa dediğimiz tek dişi kalmış bir canavardır. Bir defa Avrupa’nın kendisine hayrı yoktur. Sicili kötüdür. Türkiye 40 yıldır Avrupa kapısında bekletilmektedir. Üstelik aynı Avrupa, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs üzerinden bizi tehdit etmektedir.

Ancak Avrupa kapısında bekletilen Türkiye, Asya ve Avrasya’da önder ülkelerden birisi olabilir.Rusya ve İran gibi ülkelerle sorunlar yaşansa bile masada diplomatik olarak çözülme imkanı vardır. Ancak Avrupa Birliği’nde böyle imkan kalmamıştır. Artık Avrupa Birliği ile bir çok konuda diplomatik olarak çözülemeyecek sorunlar vardır. Çünkü onlardan bize direk düşmanlık vardır.

Neden Avrasya? Çünkü sadece Asya ülkeleri değil Avrupa’dan Avrupa Birliği’nden ayrılmak isteyen ülkelerde vardır. Önümüzdeki dönemİtalya ve İspanyagibi ülkelerin Türkiye’nin yeni müttefikleri olması çok yüksek bir ihtimaldir. İşte bu nedenle sadece Asya’yı ilgilendiren bir bakanlık değil Avrasya ülkelerini de ilgilendiren Avrasya Bakanlığı kurulmalıdır.

Üstelik kardeş Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’ni de düşündüğümüzde önümüzde muazzam bir birliktelik vardır.

Türkiye enerjisini köhne Avrupa yerine Asya’ya, Avrasya’ya harcamalıdır.

Devletimiz imzalamış olduğu başta enerji ve stratejik antlaşmalarla bu süreç zaten başlamıştır. Tek yapılması gereken Avrasya’ya özelbakanlık kurulmasıdır. Bizimde devletimizden talebimiz budur.”dedi.

Bunları da sevebilirsiniz