Kadir Canpolat: “Osmanlı, ‘imparatorluk’ değildir!

Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Canpolat: “Osmanlı Devleti için ‘imparatorluk’ kelimesini kabul etmiyoruz. Çünkü, imparatorluk kelimesi sömürgeciliği ifade eder” dedi

Osmanlı Ocakları tarafından Viranşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda ‘Osmanlı Medeniyeti Kültürü ve Ahlakı’ konulu konferans gerçekleşti.
Kuran tPrograma, Viranşehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ömer Çimşit, MHP ilçe Başkanı Yasin Haşimi, İlçe Müftüsü Kamil Oktay, Osmanlı Ocakları Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Suphi Ayaz, Viranşehir Osmanlı Ocakları İlçe Başkanı Mahmut Şekerci, Viranşehir Dernek Başkanı Murat Karadaş ve Viranşehir Gazeteciler Dernek Başkanı Nurettin Karakış da katıldı.

“İMPARATORLUK, SÖMÜRGECİLİĞİ İFADE EDER”

İmparatorluk kelimesinin sömürgeciliği ifade ettiğini dile getiren Başkan Canpolat, “Evvela, Osmanlı Ocakları’nın Osmanlı medeniyetini yaşayıp ve yaşatacağı bilinmelidir. Osmanlı Devleti için ‘imparatorluk’ kelimesini kabul etmiyoruz. Teşkilatlarımızda açılışlarda ve konferanslarda bu kelimenin kullanılmasını rica ederim. Çünkü imparatorluk kelimesi emperyalistliği yani sömürgeciliği ifade eder. Osmanlı Devletine Bab-ı Ali ya da Devlet-i Aliyye diyebilirsiniz ama imparatorluk diyemezsiniz. Denilmemesini de rica ederiz. Osmanlı İmparatorluğu değil, Osmanlı Devleti demek Bab-ı Ali demek yani hoşgörülü, ahlaklı, tertipli, düzenli ve saygın bir devlet demektir. Osmanlı Devleti sömürgeci bir anlayışa sahip değildi. Bu yüzden de imparatorluk kelimesi doğru bir kelime değildir. İmparatorluk kelimesini siz Bizans için kullanabilirsiniz ama Osmanlı Devleti için kullanamazsınız. Bunu hatırlatmakta fayda görüyorum” şeklinde konuştu.
Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“BİZİM REFERANSIMIZ OSMANLI MEDENİYETİDİR”

“Osmanlı’yı her alanda taklit eden küresel güçler, taklitçilikte sınıfta kalmış, nezaket sahibi olamamıştır. Gittiği her yere hoşgörüyü götüren Osmanlı’nın yerine, gittiği her yere kan, savaş, bozgunculuk götürmüşlerdir. Bugün Afrin’de Osmanlı torunlarını Türk askerini görünce sevinçle karşılıyorlar. Bunun nedeni, yine Osmanlı medeniyetini üzerine sindirmiş, hoşgörü ve ahlak kurallarıyla ilerleme yapan TSK’dır. ‘Bizi zalimlerin şerrinden kurtarmaya geldiniz. Ne iyi yaptınız da geldiniz’ diye karşılıyorlar. Yine Osmanlı döneminde insanlığa hizmetini tamamlamış medeniyetin, kanadı kırılmış göçmen kuşlara vakıflar açarak merhamette hangi ölçülerde olduğunu bizlere göstermektedir. Bugün Afrin’de sivillerin katledildiğini söyleyenler, o bölgede görev yapan Osmanlı torunu olan Türk ordusuna iftira atmaktadır. Bizim geçmişimiz belli. Bizim referansımız Osmanlı medeniyetidir. Bize kimse insanların şuursuzca öldürüldüğünü söyleyemez.

“OSMANLI MEDENİYETİNE HERKES MUHTAÇTIR”

Terör unsurları sınırda silah sevkiyatı yaparken ülkemizin güvenliğine yönelik tehdit hissettiğimiz için bir refleks harekatı olan Zeytin Dalı Operasyonu, Osmanlı medeniyeti ölçülerinde ilerlemektedir. Sadece sınırlarımızda değil, ülkemizde dünyanın her yerinde Osmanlı medeniyetine ihtiyaç vardır. Kısaca Osmanlı medeniyetine herkes muhtaçtır. Farklı mezhep, dil, din, insan ve etnik kimliklerin varlık haklarına sahip çıkan bir medeniyetti Osmanlı medeniyeti. Bunun en büyük örneği Hz. Fatih, İstanbul’u fethettiğinde gayrimüslimlere ‘Dilediğiniz gibi ibadet ve ikamet edebilirsiniz’ şeklinde konuşmasıdır. Tarihin derin sayfalarına baktığımızda Fatih’in askerleri, karadan yukarı doğru giden gemilerin ipleri koptuğunda bacaklarını, kollarını, bedenlerini geminin altına atarak liderlerine sadakatlerini askerlik kimliklerini Osmanlı medeniyetinin şuurunda göstermişlerdir.

“OSMANLI MEDENİYETİNİN BUGÜNKÜ LİDERİ OLARAK ERDOĞAN’I GÖRÜYORUZ”

Belki bugün denizler karadan yürütülmüyor ama liderimiz, ‘Ölümüne sokaklara’ dediğinde 15 Temmuz’da tankların altına kendilerini atanları görüyoruz. Burada Osmanlı medeniyetinin devam ettiğini görüyoruz. Herkes bilmelidir ki, yeniden Fatih’in ruhu ayakta, Fatih’in askerleri iş başında. Eğer bir sefer varsa yeniden gemilerin tankların önüne gövdelerini atacak olanlar var. Bunların bilinmesi gerekir. Bizler bu manzumelere inanmış, ruh ve mana köklerinden esasen oluşmuş, bir duruş ve çok farklı inançlarla ve duygularla Osmanlı Ocaklarındayız. Osmanlı ahlakını yaşayıp yaşatacağımız bu kurumda, bugün Viranşehir’de birlik, beraberlik ve kardeşliği yeniden canlandıracağız. Osmanlı dönemindeki Kürt, Türk, Alevi, Sünni ya da herhangi bir partilisiyle birlikte birliğimize sahip çıkmamız gerekiyor. Biz bu yüzden Recep Tayyip Erdoğan’ı benimsiyoruz. Osmanlı medeniyetinin bugünkü lideri olarak Erdoğan’ı görüyoruz. Osmanlı medeniyetini, ‘Cumhuriyetin değerlerinde ecdadın izinde’ sürüyoruz. Bu yüzden çok mutluyuz. Dünya yeniden bir düzene, tertibe, adalete, ihlasa, sanata ve edebiyata ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyacı karşılayacak tek medeniyet; Osmanlı medeniyetidir.”​

Bunları da sevebilirsiniz