Kadir Canpolat; ”BM’de oy kullanan ülkeleri tebrik ediyorum”

Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat:” BM’de oy kullanan tüm ülkeleri tebrik ediyorum”

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ABD’nin veto ettiği Kudüs’e ilişkin karar oylandı.
Oylamada BM, ABD’nin kararına karşı tasarıyı kabul etti. 9’a karşı 128 ülke Trump’ın Kudüs kararını reddetti. Bu sonuç küresel adalet ve vicdan adına tarihi bir karar olarak değerlendiriyorum.
Bu kararın çıkmasında başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın adalet ve vicdan adına yaptığı açıklamaların Kudüs konusunda da ne kadar haklı olduğunu ve bunun karşılığı 128 Ülke’de görüldü.
Bu 128 Devlet Barışa huzura ve bölgede istikrar ve güvene oy kullanmıştır.
Tump’un kararını red eden bu devletler şüphesiz Erdoğan’ın oylama öncesi üye ülkelere verdiği “cesur olun, iradenizi dolar’a satmayın” ifadeleri etkili olduğu görülmüştür. Biz Erdoğan için dünya lideri diyorsak İşte bu oylama bunun delili ve ispatıdır.
Oylama sonucu ile ilgili Kudüs konusunda BM Genel Kuruluna sunulan karar tasarısının ezici bir çoğunlukla kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu doğru kararlarından dolayı Tüm ülkeleri ayrı ayrı tebrik ve teşekkür ediyoruz.

Yaptığı çalışmalarda yerli ve milli olan her konuda Türk milletinin yanında yer alan Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Osmanlı Ocakları BM ‘de alınan bu kararın ardından çok önemli bir imza kampanyasına başlıyor.

“Kudüs Müslümanların Başkenti olmalı“

sloganıyla Ankara’da imza kampanyası başlatılıyoruz.

“Genel Kurul’da Filistin’le ve Kudüs’ün statüsüyle ilgili önemli bir dayanışma ortaya konmalıdır. Biz bu dayanışmadan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.
Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Filistine sahip çıkacaktır.
Milletinin izinde bundan sonra 1967 sınırlarıyla Filistin devleti ve Doğu Kudüs’ün de Filistin’in başkenti olarak kabul edilmesi konusunda daha çok çaba sarf edeceğiz.
Bu nedenle Barış ve kardeşlik adına Dünya genelinde imza kampanyası başlatıyoruz. şeklinde konuştu.

 

 

Haber kaynağı; Külliye haber

Bunları da sevebilirsiniz