Kadir Canpolat, Azerbeycan’ın 100. Kuruluş Yılı Etkinliklerine Katıldı

Haydar Aliyev Parkı’nda gerçekleşen törene TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Başbakan yardımcıları, Milletvekilleri ve Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat katılım sağladı.

Ankara Azerbaycan Büyükelçiliği Tarafından Gerçekleşen törene ilgi hayli yoğundu. Tören, iki ülkenin resmî milli marşlarıyla başladı. Azerbaycan Ordusu’ndan söz alan üst rütbeli askerlerin konuşmasını Azerbaycan Ankara Büyük Elçisi takip etti. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın konuşmasıyla tören son buldu. Konser ve havai fişeklerle 100. Yıl dönümünün kutlamasına katılan Kadir Canpolat konu ile açıklamalarda bulundu.
Canpolat açıklamasında; “Haydar Aliyev’in dediği gibi bağımsızlığı kazanmak çok önemlidir ama onu korumak daha çetin ve mesuliyetlidir. İnşallah biz ve bizden sonraki nesiller de bu bağımsızlığı koruyacak, gelecek nesiller bu emaneti korumaya devam edecek ve devletlerimiz bir ömür sonsuza kadar yaşatacak. dedi.
Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümüne hoş geldiniz. 100. yıl kutlamasını bu yıl kutlamak yeni yönetimle katılım sağlamak bana ve yönetimime nasip oldu.. Tabi 100. yıl Cumhuriyetler, Devletler tarihinde çok kısa bir süredir. O yüzden ben Azerbaycan Cumhuriyeti’nin nice yüzyıllar yaşamasını bu coğrafyada, bu topraklarda baki olmasını, Türk ve Azerilerin kardeş olarak bu coğrafyada yaşamasını temenni ediyorum. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 100’ncu kuruluş yılını kutluyorum ve Türkiye’de her nereye giderseniz gidin Azerbaycanlı 15 yaşında 14 yaşında şehit vatan sevdalılarını göreceksiniz. Biz her zaman bunu bildik, bunu benimsedik; İşte meşhur söz Merhum Haydar Aliyev’in dediği gibi “Tek Millet İki Devlet”. Önderimiz Gazi Mustafa Kemal’in sözü ” Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz bayramı da bizim bayramımızdır” dedi.
Canpolat sözlerine şu şekilde devam etti;”Elbette ki biz her zaman Azerbaycan’la birlikteyiz. Uluslararası arenada da birlikteyiz. Askeri açıdan birlikteyiz. Diplomasi açısından birlikteyiz. Sosyal açıdan da birlikteyiz. Azerbaycan ile her zaman birlik içerisinde de yaşamak istiyoruz ve bu düşünceyle de vatan millet sevgimizi daha fazla kenetleştiriyoruz. Vatan topraklarımızda her nerede olursa olsun canlarını hiçe sayarak mücadele eden ve şehit olan merhum şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anıyoruz”. diyerek sözlerine son verdi. Ayrıca gecede bir çok etkinliğe de yer verildi…

Bunları da sevebilirsiniz