Almanya’nın Osmanlı Bayrağı yasağına tepkimiz!

Osmanlı Ocakları Kurucu Genel Başkanı Kadir Canpolat yazılı yaptığı açıklamasında; ‘Almanya’nın Nürnberg yakanlarındaki Fürth şehrinde, 1817 yılından bu yana Eylül ayında yapılan Hasat Bayramı kortejinde yer alan
Türk Birliği ekibindeki Berlin Mehter takımının taşıdığı ve mehteranın vazgeçilmez üç hilalli, Osmanlı sancağı birilerinin gözüne batıyor.’ Dedi.Canpolat sözlerine şöyle devam etti; Birileri, Türk devletlerinin ve islam sancağı olarak olan yeşil üç hilale bir avuç insanın kasıtlı ve organizeli tepki gösterilmesiyle üzerine Fürth Belediyesince yeşil üç hilal yasaklaması kabul edile bilir bir durum değildir. Biz tüm milletlerin devletlerin değerlerine ve dahi bayraklarına her zaman saygılı olacağız. Kendi devletimizin ve önceki Türk Devletlerimizin bayraklarına ve değerlerine de her tüm dünyadan saygı bekliyoruz. Almaya’da yaşayan yurtdaşlarımız var Almanya ile sosyal ve ekonomik iş birliği gibi iktisadi, ticari ve ikame birlikteliğimiz var. Tüm bunları ortak değer olarak kabul edip birbirlerimizin değerlerine saygılı olmamız gerekirken Türk milletinin en değerli saydığı eski Türk devletlerinin bayraklarına karşı yapılan yasaklama hiç kimseye fayda vermeyeceği gibi toplumda etnik kimlik ve ayrıştırıcı bir durum ortaya çıkacağı kaçınılmaz olacaktır.
Bu durum Osmanlı’dan ve islam sancağından duyulan rahatsızlığın bölge de yaşayan Türk vatandaşlarımıza yapılmış asimile entegresinin geldiği durumu gösteriyor.

Almanya’da Son dört yıldır kortejde yer alan mehter takımının taşıdığı üç hilalli sancağın Osmanlı savaş bayrağı iddiasıyla ve Osmanlı Ocaklarını yani Türk örgütlerini temsil ettiği gerekçesi ile Pegida’nın itiraz ettiği, imza kampanyası başlattığı ve belediyenin bu tepkileri göz önüne alarak yasaklama kararı da ise; işin minareyi çalanın kılıfıdır.

Almanya’da yaklaşık on gün önce Alevi derneklerine Osmanlı Ocakları imzalı hakaret yazıları yazılması bu algıya bir başlangıç olduğunu gösteriyor…
Bir kaç gün sonra böyle bir olayın yaşanması Almanya’nın aslında üç hilal düşmanlığını, Yani Osmanlı düşmanlığı tahammülsüzlüğünü gösteriyor.
Törelerimize, eski Türk devletlerimizin bayrağına yapılan bu saldırı Türklüğe ve İslam medeniyetine yapılmış olarak görüyoruz.
Bu anlamda en yakın zamanda bu belediye önünde alınan karara tepki göstermek için yasal olan demokratik haklarımızı kullanmak üzere eylem başlatacağımızı ve eski devletimizin bayrağına saygı duyulması için karşı imza kampanyası başlatacağımız bilinmelidir. Alınan bu karar tarihi hatalı bir karardır. Derhal vaz geçilmelidir. Osmanlı Ocakları’nın kuruluş amaçı doğrultusunda Osmanlı medeniyetine, kültürüne ve mirasına sahip çıkacağız. Devletimizin bize verdiği yasal haklarımız üzere ve kurumumuzun kuruluş amacına uygun dernek tüzüğü gereği ve vazifesi sayılan bu faaliyetlere Almanya’da bulunan başta Alevi dernekleri olmak üzere kendi mirasımıza sahip çıkmak adına tüm vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz.

Her yıl 130 bin kişinin izlediği kortej de yer alan Fürth Türk Birliği ekibinin yol boyunca alkışlarlar ilerlemesi ile Almanya’da bulunan Türk birliklerinin alınan bu karar ile dağıtılması bastırılması hedeflenmiştir. Bu karar vatandaşlarımız arasında şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaratmıştır.
Yasaklama kararının yaklaşan seçimler olduğu ve siyasi bir karar olduğu belirtilirken Ditib Fürth Başkanı Refet Avcı, belediyenin kararının toplanacak Fürth Türk Birliği üyelerince değerlendirmeye alınacağını, Belediye Başkanı Thomas Jung ile görüşüleceğini ve alınan kararın daha sonra kamu oyuna açıklayacaklarını söylemesi bizleri bir nebze rahatlatmış olsada ülkesinde yaşayan vatandaşlarının eski devlerine ait bayraklarımıza karşı saygılı olunmasını beklemekteyiz. Aksi taktirde bu bayrak krizi iki ülke arasında daha da büyüyen bir sorun haline gelebilir. Birbirimizin sembollerine saygı duymayacak kadar birbirimize saygımız yoksa bu kendi vatandaşına yapılan ezici, asimile edici, dayatmacı ve zorba bir tavır olduğunu dünya tarihine yazacağımız bilinmelidir. Başka ülkeler Osmanlı bayrağından rahatsız olmuyor da Almanya yeşil üç hilalden veya kırmızı üç hilalden neden rahatsız oluyor? Acaba bayrağın üzerinde ki anlamları mı hedefte? İçinde aile düzenini temelden sarsacak bir figür veya toplumu kin veya şiddete sevk edecek bir şekil mi var? olmamasına rağmen içini bir türlü dolduramayacakları bu tahammülsüzlüğün adı hafifiyle “bayrağımıza saldırıdır”…
Biz tüm dünya devletlerinin bayrağına ve değerlerine karşı saygından asla taviz vermeden kendi değerlerimize de sahip çıkmasını bilemeliyiz..
Alınan bu kararın hiç kimseye fayda vermeyeceği gibi toplumda kutuplaşma ve nefret uyandıracağını da göz ardı edilmemelidir. Biran evvel alınan bu karardan vaz geçilmeli Adaleti, hoşgörüyü, kardeşliği, huzur ve güveni temsil eden şanlı, şerefli bayraklarımız Türk milletinin olduğu her yerde kullanılmasında engel olmamalı, mehteran veya başka eylemlerde kullanılmasının önü açılmalıdır. Yoksa bu bayrak krizi toplumda telafisi olmayacak duygular doğuracaktır’ şeklinde sözlerine yer verdi.

Bunları da sevebilirsiniz