AK Parti’li eski vekilden tepki çeken ‘bozkurt işareti’ iddiası

AK Parti’li eski milletvekili İbrahim Korkmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bozkurt işaretini Hristiyan Gagavuzların kullandığını söyleyerek, “Bu işaret İslam’ın ruhuna da aykırı” dedi.
Düzce eski Milletvekili İbrahim Korkmaz, bozkurt işaretini Hristiyan Gagavuzların kullandığını belirterek, “İslam’ın ruhuna da aykırı olan bu işaretle Ortadoğu’ya girmek mümkün olabilir. Fakat Ortadoğu halkının gönlüne girmek için bu sembol tepki çekmekten başka hiçbir işe yaramaz” dedi. Ülkü Ocakları ise Korkmaz’a yanıt verdi.

KORKMAZ: BENDEN SÖYLEMESİ
AK Parti Düzce eski Milletvekili İbrahim Korkmaz sosyal medya hesabından bozkurt işaretinin olduğu bir fotoğraf paylaşarak, “Sevgili dostlarım, kimse söyleyemiyor bari ben söyleyeyim de tarihe önemli bir not düşmüş olalım. Hristiyan Gagavuzların (Gökoğuz Türkleri) kullanmış olduğu ve İslam’ın ruhuna da aykırı olan bu işaretle Ortadoğu’ya girmek mümkün olabilir. Fakat, Ortadoğu halkının gönlüne girmek için bu sembol tepki çekmekten başka hiçbir işe yaramaz. Benden söylemesi” diye paylaşımda bulundu.

İbrahim Korkmaz paylaşımının altına ise, “Herkes yorumuna dikkat etsin. Kimse abuk subuk şeyler de yazmasın. Adam gibi tartışalım. Bilmem anlatabildim mi?” diye not düştü. İbrahim Korkmaz’ın paylaşımı çok sayıda olumlu ve olumsuz yorum aldı.

Korkmaz’ın Facebook hesabından yaptığı açıklaması şöyle:“Sevgili dostlarım, kimse söyleyemiyor bari ben söyleyeyim de tarihe önemli bir not düşmüş olalım. Hıristiyan Gagavuzların (Gökoğuz Türkleri) kullanmış olduğu ve İslam’ın ruhuna da aykırı olan bu işaretle Ortadoğu’ya girmek mümkün olabilir. Fakat, Ortadoğu halkının gönlüne girmek için bu sembol tepki çekmekten başka hiçbir işe yaramaz. Benden söylemesi”Korkmaz, ayrıca paylaşımının altına, “Herkes yorumuna dikkat etsin. Kimse abuk subuk şeyler de yazmasın. Adam gibi tartışalım. Bilmem anlatabildim mi?” notunu düştü.

Osmanlı Ocakları Tepki Gösterdi

Osmanlı Ocakları Kurucu Genel Başkanı Kadir Canpolat şu açıklamalarda bulundu:”Rabia işaretini benimsemiş olmakla beraber Müslüman aleminin zafer işareti olarak kullanıldığı biliyoruz. Bozkurt işareti; Bu sembol Türk hakanları tarafından başarı anlamına gelen bir zafer işareti olarak kullanılmıştır. Önce Türk sonra İslam işareti olarak kabul edilmektedir. Nedeni ise İslamiyetten çok daha önce kullanılmasıdır. İslamiyetle şereflenen Türk Milleti Bozkurt işaretliyle Türk İslam sentezine sembolik olarak dahil edilmiştir. Batıya göç eden, Hun, kıpçak, Peçenek Türkleri aynı zamanda bu işareti Soy belirtir olarak yani “Ben Türküm” manasında da kullanmışlardır. “Ben Türküm” demek bir yerde İslamiyetin sancaktarlığını yapmaya “hazır kıta askerim” demek anlamına geldiğini hatırlatarak, Birliğimizi bozucu, bütünlüğümüze aykırı olan bu açıklamadan dolayı Düzce Eski Ak parti Milletvekili İbrahim Korkmaz’ı kınıyorum.”

‘DİKKATE ALINMASI GEREKEN BİR ŞAHIS OLARAK GÖRMÜYORUZ’

MHP’li Ümit Yılmaz da İbrahim Korkmaz’a tepki göstererek, “Sayın İbrahim Korkmaz’ı çok dikkate alınması gereken bir şahıs olarak görmüyoruz. Kendisinin, kendi görüşleridir ama kendisinin zamanında ne kadar hastalıklı görüşleri olduğunu zaten önceden biliyoruz. Çok takip ettiğimiz, çok görüşlerine değer verdiğimiz bir şahıs değildir. Daha önce kendi partisinin bakanının eşi hakkında söyledikleri, kendi partisinin yöneticileri hakkında söyledikleri, ayrıca bizim liderimiz hakkında birtakım söylemlerde bulunduklarını da gördük. Kendisini gündemde tutmak için bizim üzerimizden kendi reklamını yapmaya gayret eden çok önemli ya da kale alınacak veya söylediklerine önem verilecek bir şahıs değildir. Söylemlerini çok fazla değerlendirmeye almıyoruz” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz