Osmanlı Medeniyeti; Din, ırk ve mezhep ayrımcılığı yapmayan bir medeniyettir.

Osmanlı Ocakları Genel Merkez Bünyesinde hizmet veren
Osmanlı Ocakları Gençlik kolları Genel Başkanı Mustafa Kemal Eren ve yönetimi
Ermeni patrikliği Başpiskopos’u Sn; Aram Ateşyan’ı makamında ziyaret etti.

Hoşgörü ve kardeşlik ilişkileri oluşmasına yönelik yapılan nezaket ziyaretinde Ateşyan’ın açıklamaları dikkat çekti. Ateşyan konuşmasında: “Osmanlı Dönemindeki haklarımızın çoğunu, Cumhuriyet döneminde kaybetmiştik, Şuan da ise vatandaşlarına karşı ayrımcı davranmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan’ın sayesinde haklarımızı geri almaya başladık. Müslüman halkların ve diğer etnik gurup ve dinlerin haklarının da yine özgürlükçü şuan ki yönetim sayesinde gerçekleşiyor.”dedi.
Öte yandan söz alan Gençlik Kolları Genel Başkan’ı Mustafa Kemal Eren sohbete şöyle devam etti;”Hz Fatih İstanbul’u Feth ettiğinde etnik köken gruplara ve gayri Müslimlere hitaben ” dilediğiniz gibi ibadet ve ikamet edebilirsiniz” demiştir.
Osmanlı Ocakları Hz Fatih’in özde izindedir. Bizler din ayrımcılığı, ırk ayrımcılığı, renk veya engel ayrımcılığını asla yapmayan bir ecdadın torunlarıyız. Aynı coğrafyada çeşitli medeniyetlerin yaşanması ancak Osmanlı medeniyetiyle mümkündür. Bu gün sizleri Osmanlı medeniyetinin bize öğrettiği bu ahlak üzere birlik ve beraberliğimiz için din, ırk veya mezhep ayrımcılığı yapmadan tüm düyanın muhtaç olduğu Osmanlı medeniyetini yaşayarak buluşabiliyoruz.
Aynı kaderi bir medeniyet altında yaşıyoruz”dedi.

“BAŞKANLIK SİSTEMİNİ DESTEKLİYORUZ”

Bu anlamlı nezih sohbet sırasında bazı mesajlar öne çıktı bunlardan biri
Ateşyan’ın mesajları içinde yer aldı. Ateşyan;” Bende Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıyım ve Başkanlık sistemini ve yeni anayasayı ülkemizin istikrarı için, ülkemiz için bizde destekliyoruz. hepimizin daha rahat ve ferah yaşaması için bu büyük bir fırsat değerlendirilmelidir. Müslüman kardeşlerimiz gibi bizde hoşgörü ve özgürlükçü anayasa ve başkanlık sistemini destekleyeceğiz, bunun sözünü sizlere yaptığınız bu ziyaret dolayısıyla verebilirim.” Dedi.
Osmanlı Ocakları yöneticileri, Günün önem ve anlamı için kurumunu temsil eden plaket verip patrikten ayrıldı.image image

Bunları da sevebilirsiniz