Muhteşem Yüzyıl Kösem’a Sert tepki!

Muhteşem Yüzyıl Kösem, dizisine sert tepki! Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat; Osmanlı saray hayatına yönelik tarihi hatalarla bizi çıldırttı. Diziye yurt ve dünya geneli teşkilatlarımızdan Osmanlı Ocakları genel merkezimize tepki yağıyor.dedi.

OSMANLI OCAKLARI MANİSA İL BAŞKANLIĞI BİNASININ AÇILIŞINA KATILMAK ÜZERE MANİSA’YA GELEN OSMANLI OCAKLARI GENEL BAŞKANI KADİR CANPOLAT, KENTTEKİ TEMASLARININ ARDINDAN OSMANLI OCAKLARI SARUHANLI İLÇE BAŞKANLIĞI’NI ZİYARET ETTİ. (BEKİR ÇETİN/MANİSA-İHA)
Canpolat sözlerine şu şekilde devam etti;

Osmanlı Devletinin borçlarına sahip çıkan Türkiye Cumhuriyeti devletimiz Osmanlının kültürüne ve gerçek tarihine de sahip çıkmalıdır.

Muhteşem Yüzyıl Kösem, Osmanlı Medeniyetiyle resmen alay etmektedir. Bu diziyi yapanları,  göz yumanları Osmanlı Ocakları kültürel ve sanat alanlarında affetmeyecektir. Bu dizi ve benzer kötü algı yapan dizilerin izlenilmemesi yönünde Osmanlı Ocakları genel başkanı olarak talimat veriyorum. Kimse bu tarihini bilmez, yalan, yanlış sahnelerle kurgulanan, amacın çok dışında çekilmiş bu diziyi izlemsin! Osmanlı Medeniyetine hakaret boyutunda sergilenmesine de asla göz yummayacağız! Yeter! Bu milletin mirasıyla, kültürleriyle alay ettiler. Dizi yayından alınmazsa yurt genelinde demokratik eylemler başlata biliriz. Osmanlı Medeniyeti sahipsiz değildir.

Çölde ki kayıkta kürek çeken, serap gören dizi Muhteşem Yüzyıl Kösem,
Madem bir damla suyun var, Kurumuş dudaklarına dök susuzluğun gitsin’’!

Tarih adına, ayranı yok bunların içmeye tomarla yağmur yağdırıyorlar.

Adama sorarlar senin iftira içeren tarih bilginle şanlı Osmanlının gerçek tarih sahneleri bir midir? İç dünyalarında o kadar öteki görüyorlar ki Osmanlıyı, birbirlerine söyledikleri yalan tarihe dönüp inanmaya başlıyorlar.
Kendi insanımızın öz kültürüne yönelik, kasıtlı bir şekilde erozyona uğratmak istenilen Osmanlı Medeniyeti ile bu dizinin asla yakından veya uzaktan hiçbir ilgisi, ilişkisi olmadığı gibi bu diziyi çekenler muhtemelen Bizans izlerini taşıyan, içinde kin ve nefret barındıran, art niyetli sözde sanat adamlarıdır.
Kültür Bakanlığına ve RTÜR’E sesleniyorum;  Bu dizi kendi insanımızın kültürüne yönelik çok büyük bir tehdittir. Asla kabul edilebilir bir durum değildir. derhal yayından kaldırılmalıdır. İnsanımızın kendi kültürüne yönelik bu şekilde asimile, erozyon politikalarını sanatla üzerinden yapılmak istenmektedir. Bu dizinin yayına Osmanlı izleri taşıyan ve Osmanlı torunlarının bulunduğu ülkede bu şekilde izin verilmemelidir. Dış ülkelerde yayınlansa dahi müdahale edilmesi gereken bu dizinin sanatla asla alakası yoktur. İnsanımızın kendi ülkesinde kendi değerlerine yönelik yapılmış bu dizinin yayınlanmasına göz yummamak gerekir. Yurt genelinde ki Osmanlı ocakları teşkilatlarımız Osmanlı ocakları genel merkezimize bildirdikleri şikâyetleri ciddi boyutlara ulaşmıştır. Halk tahrik olmuştur. Bu dizinin toplumda infial yaratacağı endişesi taşımaktayız. Dizi çalışanları sanata değil, İnsanların varlık haklarıyla olgunlaşmış kültür haklarıyla kendi ülkelerinde alay edilmesine neden olmaktadır. Durumun üst düzeyde endişe verici olduğunu görülmektedir. Bize gerekli uyarıları yapmak düşer. Saygıdan kardeşlikten bahsedenler gayri Müslimlere dahi saygı duyan bir medeniyete saygısızca atıflarda bulunmak toplumda telafisi olmayacak iz bırakacaktır. Varlık haklarımızın koruyamıyorsa Kültür Bakanlığı acaba neden vardır? A Habere komik durumlarla ceza veren RTÜK bu diziye ne den göz yumduğunu merak ediyoruz.
RTÜK önünde eylem yapma kararı almadan birilerinden açıklama bekliyoruz. İlerleyen günlerde eş zamanlı tüm yurt genelinde yapılacak eylemlerimizle kimsenin huzurunu kaçırmak istemiyoruz. Bizim hoşgörü anlayışımızdan ve iyi niyetimizden kimse faydalanmamalıdır. Osmanlı medeniyeti Osmanlı Ocaklarının kırmızıçizgileridir! Bu çizgiyi sanata, edebiyata, tarihe, hoşgörüye, adalete düşkün olanlar tahrik veya tahrip etmemelidir. Demokratik haklarımızı kullanarak bu diziye tepkisiz kalmayacağımızı herkesin bilmesiniz isteriz.

Bunları da sevebilirsiniz